En Sıcak Konular

Cep telefonuna “öldürür” yazılmalı!

18 Haziran 2008 00:01 tsi
Cep telefonuna “öldürür” yazılmalı! Bilim adamları Fransız basınına cep telefonu-kanser ilişkisine dikkat çeken bir uyarı ilanı verdi ve “Mümkünse cepten konuşmayın” dedi. Biz de cep telefonunun zararlarına dikkat çeken Prof.Dr. Selim Şeker’e sorduk.

Sanki yeni çıkmış gibi cep telefonu zararları gazete manşetlerinden veriliyor. Ülkemizde yaklaşık 15 yıl önce hayatımıza girdi cep telefonları. 15 yıldır bizden gizlenen gerçekler, zaman daralınca alıştıra alıştıra veriliyor. Çünkü cep telefonundan kaynaklanan hastalıklar 15-20 yıllık zaman diliminde kendini göstermeye başlıyor.

“Tehlikeli Oyuncak” kitabının yazarı, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker iyilikgüzellik’in sorularını yanıtladı.

Hocam son günlerde medyada çıkan cep telefonlarının zararları ile ilgili bilgileri siz üç yıl önce hayykitap’tan piyasaya çıkardığınız “Tehlikeli Oyuncak” kitabında açıklamıştınız. O zamanlar cep telefonunu öven medya ne oldu da şimdi zararlarını anlatıyor?
Toplumu yavaş yavaş hazırlıyorlar! Olayın biriken tansiyonunu düşürmek için zaman zaman haber veriyorlar. Biz konu ile ilgili özel bir kitap yazdık, cep telefonunun zararları ile ilgili araştırmalar ve belgeler içeriyor, üç yıldır daha birinci baskıda, kitabın önemi çok yakında anlaşılacak! Ama toplum ilgisiz, duyarsız. Sigarada olduğu gibi! Bilgiler zamanında kullanılırsa, birçok hayat kurtulabilir.

Elektromanyetik kirlilik bize neler yapıyor?
Yeni yaşanan bir olay var. Güvercincilik bir bağımlılıktır, güvercinleri bırakırsınız başka bir şehre gidip, evine geri dönerler. Eskişehir’de bir güvercinci, güvercini Bursa yönünden bırakıyor ve geri döneceğinden emin bekliyor, fakat güvercin dönmüyor, bir gün Kayseri’den arıyorlar, güvercininiz burada diye. Güvercinlerin ayaklarında kimlik tipi nereye ve kime ait olduğunu içeren bilgiler vardır. Herkes şaşkın! Sebep atmosferde biriken yoğun elektromanyetik kirliliğin artması.

Göçmen kuşlar da bu kirlilikten çok etkileniyor, doğanın dengesi gün geçtikçe bozuluyor. Göçmen kuşların beyinlerinde pusula misali yön bulma yetenekleri var, doğudan batıya, batıdan doğuya göç ederken atmosferdeki elektromanyetik kirliliğin etkisiyle yönlerini şaşırıp gitmeleri gereken bölgelere gidemiyorlar ve üreme dengeleri bozuluyor.

Gelecekte ne yapacağız, nasıl korunacağız?
Korunma alanı gün geçtikçe daralıyor! Üçüncü nesil görüntülü cep telefonlarının kullanılmaya başlaması, kablosuz iletişimin artması demek çevremizde daha çok elektromanyetik kirlilik, daha çok radyasyon demek!

Kamuoyunu cep telefonlarının üzerinde zararlarına karşı ve emniyetli olmadığına dair, aynı sigarada olduğu gibi; halkı uyarıcı, bilgilendirici ve bilinçlendirici uyarılar yer almalı.   

Zararları ne kadar zamanda ortaya çıkar, en önemlisi çocuklar ve gençleri neler bekliyor?
Güneş normalde ihtiyaçtır. Direk güneş ışınlarının altında çok fazla kaldığınız zaman yanmaya başlarsınız, süreyi biraz daha uzatırsanız haşlanırsınız.

Cep telefonu ile konuşma süresi uzadıkça beyniniz aynı yanmaya maruz kalıyor, zamanla 15-20 yılda biriken zararlar sonunda ortaya çıkıyor ve acı gerçekler: Alzheimer, Parkinson, beyin tümörü, sağırlık, görme bozukluklarına kadar bir çok hastalığın tetiklenmesi!

www.iyilikguzellik.com özel Nihal DoğanBu haber 2,658 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,079 µs