En Sıcak Konular

Keten tohumunun faydaları?

29 Mart 2012 10:44 tsi
Keten tohumunun faydaları? Keten tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?

Öncelikle keten tohumunun içeriğinden bahsedelim. Keten tohumunda omega 3, omega 6 ve omega 6 bulunmaktadır. Bu sayede kansere karşı koruma sağlar. Omega 3, kalp ve damar sağlığına, psikolojik hastalıklara ve diyabete faydalıdır. Omega 3 yağ asidini vücudumuz kendi başına üretemediği için, dışardan besin yolu ile almalıyız.

Hangi besinlerde omega 3 bulunur?
Omega 3, yağlı balıklarda bulunur. Bunun dışında en çok keten tohumunda cevizde ve semiz otunda bulunmaktadır.

Keten Tohumun Faydaları
Keten tohumu hangi hastalıklara iyi gelir?
Keten tohumu içerdiği bu yağ asitleri sayesinde, kalp sağlığına ve damar sağlığına iyi gelir. Böylelikle kolestrole de iyi gelir. İyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolü düşürür. Keten tohumu aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını azaltarak, damar sertliğinin oluşmasını engeller. Yapılan araştırmaların sonucunda, keten tohumunun yüksek tansiyona da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Keten tohumunun bir başka faydası da, mide rahatsızlıklarınadır. Mide ve barsak sorunlarına son derece yararlı olmakla birlikte, mide ülseri, mide yanması ve gastrite de doğal bir çözüm sunar. Aynı zamanda barsakları çalıştırarak temizlenmelerini sağlar.

Keten tohumu menapoz dönemindeki bayanlar için de faydalıdır. İçeriğinde östrojen benzeri maddeler bulundurduğu için, menapoz ile birlikte gelen rahatsızlıkları da önleyici etkidedir. Keten tohumunun kabızlık üzerinde etkisi büyüktür. Barsakları çalıştırdığı için, kabızlığı önler. İçerdiği maddeler müshil etkisi yarattığı için kabızlık oluşmaz. Romatizma hastalıklarına ve romatizmal sorunlarınların yarattığı hastalıklara da, keten tohumu iyi gelir. Ayrıca solunum yolu rahatsızlıklarına fayda sağlar. Keten tohumunun faydaları saymakla bitmez. Ağız içindeki yaralara, diş etlerine ve diş çürüklerine de iyi gelmektedir. Ağız içindeki sorunlar için, keten tohumu ile gargara yapılabilir.

Keten tohumu, vejeteryan kişiler için de faydalıdır. İçerdiği B12 vitamini ile etki sağlayan tek bitkisel kaynaktır. Böylece, vejeteryanlıkta oluşan B12 eksikliği keten tohumu ile kaybolur.

Keten tohumu zayıflamaya yardımcı olur mu?
Keten tohumu, kan şekerinin seviyesini korur ve bu sayede tokluk hissi verir. Bu da, az yemek yemeyi ve zayıflamayı sağlar. Metabolizmayı harekete geçirir bu sayede kilo kontrolü sağlanır. Günde 3 defa keten tohumu kullanılabilir. 1 tatlı kaşığı ile alınabilir.

Keten tohumu Nasıl Kullanılır?
Keten tohumu yağı, keten tohumu çayı ya da keten tohumu tableti olarak kullanılabilir. Küçük çocuklara ve hamilelere önerilmez. 

Bu haber 4,585 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  7,030 µs