En Sıcak Konular

Büyüklerin para hırsı ve sonuçları!

16 Ekim 2008 11:57 tsi
Büyüklerin para hırsı ve sonuçları! İşte teknoloji, modernlik ve hijyen adı altında çocuklarımızı koruyoruz derken nasıl geleceklerini yok ettiğimizin özeti! Prof. Dr. İnci Ayan anlatıyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Ayan, "Çevresel etkenlerin ne kadar farkında olursa ve uzak durursak o ölçüde kanserin oluşmasını geciktirebilir ya da önleyebiliriz." diyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. İnci Ayan, kansere zemin hazırlayan 9 etkeni şöyle sıraladı:

1. Radyasyon: Radyasyon kirlenmesi Türkiye açısından çok önemli. Çernobil faciasında ülkemiz bazı zararlar gördü.

2. Kirli topraklar: Kirli topraklarda besin üretilmesi yasaklanmalı.

3. Gereksiz tetkikler: Lüzumsuz tetkikler, her öksürükte akciğer röntgeni, her başını çarpışında MR gibi incelemeler gereksiz yere yapılmamalı.

4. Manyetik kirlenme: Cep telefonları ilkokul çocukları tarafından bile kullanılıyor. Çocuğun 1-2 saatten fazla bilgisayarla oynamaması lazım. Daha üç aylık bebeklere reklamlarla mama yediriliyor, televizyon karşısında emziriliyor.

5. Zararlı kimyasallar: Bebeklere yalancı meme verilmemeli, plastik biberon kullanılmamalı, plastik kapta bebek maması hazırlanınca ortaya zararlı maddeler çıkar. Cam biberon daha sağlıklı.

6. Hazır gıdalar: Plastik kaplar sulu gıdalarda kullanılmamalı. Bisküvi, çikolata, gofret ve cipslerde kullanılan katkı maddeleri önemli zararlara neden oluyor. Çocuklar, cips yerine kızarmış patates, jelibon yerine boyasız şekerlemeler ya da evde yapılan kurabiyeleri tercih etmeli.

7. Saklama şartları: Alüminyum folyo da sulu ve sıcak besinlere ağır metaller bırakıyor. Bunlar da vücutta beyinle ilgili hastalıklara ve kansere neden olabiliyor.

8. Islak mendiller: Gerek taşıdıkları elyaflar nedeniyle gerekse kullanılan alkol ya da kimyasal madde nedeniyle bazıları büyük zararlar verebilir.

9. Kozmetik ürünler: Kozmetik nemlendiriciler, saç boyaları, selülit ve zayıflama kremleri, bebek sabunları, şampuanlar, bebekte kullanılan pişik önleyiciler belirli standartları korumadan yapılıyorsa zararlı etkilere yol açıyor.Bu haber 2,536 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,375 µs