hurma çeşitleri ve faydaları | " /> hurma çeşitleri ve faydaları | "/>

En Sıcak Konular

İşte hurma çeşitleri ve faydaları

25 Ağustos 2009 10:14 tsi
İşte hurma çeşitleri ve faydaları Türkiye'de Ramazan'dan Ramazan'a sadece iftarlık çeşni olarak kullanılsa da Hurma, her derda deva bir nimet.

Türkiye'de Ramazan'dan Ramazan'a sadece iftarlık çeşni olarak kullanılsa da Hurma, her derda deva bir nimet. Cuma Namazında Kudüs imamlar Müslümanlara önemli bir çağrı yaptı.

İşte o çağrı…

“İsrail hurması yemeyin”

Bilinçli Müslümanlar İsrail'e karşı başlattıkları boykot çağrısına yeni bir ürün daha eklediler. Boykot duyarlılığı olan Müslümanlar, özellikle bilinçsiz tacirler tarafından İslam ülkelerine pazarlanan İsrail hurmalarının alınmaması çağrısında bulundu.

Kudüs mescid imamlarının Cuma namazlarında "İsrail hurması yemeyin" çağrısı nihayet yankı buldu. Güney Afrika İslam Davaları Meclisi sözcülerinden Nebeviye Malik, bütün dünya Müslümanlarını İsrail mallarını almamaya, özellikle de Ramazan ayı dolayısıyla İsrail hurması almamaya davet etti.

Malik, "Ramazan ayı, Müslümanların en çok dikkat etmesi gerektiği aydır. Bu yüzden Müslümanlar için çok önemli olan hurma konusunda da dikkat edilmelidir. Çünkü İsrail piyasaya hurma sokmuştur. Müslümanlar bütün hurmaların Suudi Arabistan'dan geldiğini düşünüyorlar. Bu büyük bir yanılgıdır. Bu yüzden hurma alırken etiketleri iyice okuyup almakta fayda var" şeklinde konuştu.

İsrail hurması nasıl anlaşılır?

Hurma satıcısına hissettirmeden ‘İsrail hurması iyi olurmuş var mı? diye sorarak satıcıdan bilgi alınabildiği gibi

- Hurma paketlerde İsrail ya da Batı Yakası yazar.

- Paket barkodları 729 ile başlar

Peki, diğer hurma çeşitlerini hangileri, hurma çeşitleri ve özellikleri neler?

İşte dünyadan hurma çeşitleri…


Maktum

Büyük, kızıl-kahverengi, ince kabuklu, yumuşak, unlu, orta-tatlılıkta bu hurma türü neme dirençlidir. Yetişme yeri Irak’tır.

 

 


Mabroom

Bu hurma türü Suudi Arabistan'da yetişir. Yumuşak kuru meyveler Medine'ye özgüdür.

 

 


 

Ajva

Bu yumuşak ve kuru çeşitli hurma Suudi Arabistan'a özgüdür. Medine'de yetişir.

 

 


 

Halavi

Irak’tan gelen bu hurma çeşidi, orta boylu, ince uzun, yumuşak ve aşırı tatlıdır. Halavi hurmaları tatlı ve açık kehribar renginde olup her birinde uzun ince tek bir çekirdek bulunur.

 


Bal Hurması

Bu hurma çeşidi yumuşak, kremalı görünen ve tatlıdır. Özellikle tatlı tarifleri için idealdir. Yetişme yeri İran.

 

 


Kraliçe

ABD California Indio’da Deval Ailesi tarafından Deglet Noor tohumundan elde edilmiştir. Noor’dan daha büyük, daha yumuşak ve daha tatlıdır. Genelde üst yarısı açık renkli ve altı da kahverengidir. Meyvesi uzun ince, yumuşak ve kremalıdır. Kraliçe hurmaları diğer hurmalar kadar tatlı değildirler.

 


Deglet Noor

Bu Cezayir ve Tunus'un en bilinen hurmasıdır. Yarı kuru ve sakızlı hurma diğer türler kadar tatlı değildir. Özellikle kurabiye ve pasta yapımında kullanılır. Atıştırmalar için idealdir.

 

 


Dayri (Manastır Hurması)

Irak’tan bir hurma çeşidi. Kuru, uzun, ince, nispeten büyük, neredeyse siyah ve yumuşak meyveleri vardır.

 

 


Barhi

Irak’tan Barhi, tüm hurmalar içerisinde en tatlı ve en yumuşak olandır. Meyve neredeyse silindir şeklindedir ve rengi olgunlaştıkça açık kehribardan koyu kahverengiye kadar değişir. Etli meyvesi ve hoş kokusuyla birinci sınıf hurmalardandır.

 Emir Hac

Meyve yarı-tatlı ve yumuşaktır. İnce bir kabuğu ve kalın etlidir. Büyük çekirdeklidir. Misafir hurması diye de adlandırılır. Irak’ta yetişir.

 

 


İşte hurmanın faydaları...

Hafızaya iyi geliyor

Hurmalar, bağırsakta bir Vitamin A türü olan Retinal'e dönüşen 15,6 mg Beta-karoten içerir. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma Beta-karoten'in uzun süreli kullanımı hafıza kaybı gibi önleyici faydalar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

(Kaynak: Grodstein F. et al. 'A Randomized Trial of Beta Carotene Supplementation and Cognitive Function in Men: the Physicians.' Health Study II. Arch Intern Med. 2007; 167(20). pp. 2167–8.)

Kanser önleyici

Hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5?18).  Büyük oranda hurmayla beslenen bedevi Araplarında düşük kanser ve kalp hastalıklarının riski olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri olasılığını düşürdüğünü gösterdi.

(Kaynaklar: Duke, James A. 'Phoenix dactylifera L.' 1983. Handbook of Energy Crops.
Elleuch, Mohamed et al. 'Date Flesh: Chemical Composition and Characteristics of the Dietary Fibre.' Food Chemistry 111 (2008) pp. 676682. Moore, Malcolm A., Cheol Beom Park, and Hiroyuki Tsuda. 'Soluble and Insoluble Fiber Influences on Cancer Development.' Critical Reviews in Oncology: Hematology 27. (1998) pp. 229?242.)

Antioksidan kaynağı

Yüksek besin değerinin yanında hurmaların antioksidan özelliklere sahip olduğu çeşitli araştırmalarda ortaya kondu. Antioksidanlar kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlemesinde faydalı olduğu biliniyor. Depolanırken bozulmaya meyilli diğer meyvelerin aksine, hurmaların soğukta muhafazasında antioksidanların yoğunluğu artıyor.

(Kaynaklar: Biglari,F., A. AlKarkhi, and A. Easa. 'Cluster Analysis of Antioxidant Compounds in Dates (Phoenix dactylifera): Effect of Long Term Cold Storage.' Food Chemistry (2008) 06.063 Biglari, F., Abbas F.M. AlKarkhi, and Azhar Mat Easa. 'Antioxidant Activity and Phenolic content of Various Date Palm (Phoenix dactylifera) Fruits From Iran.' Food Chemistry 107. (2008) pp. 16361641)

Çevre Dostu

Ormanların azalması ve nüfusun artması, odun yerine kullanılabilecek bitki lifleri gibi alternatiflere yöneltiyor. 2008’de İranlı araştırmacılar preslenmiş hurma palmiyesinden yapılan ağaçlarını genel kullanım için uygun olacak kadar sağlam olduğunu ortaya koydu.

(Kaynak: Ashoria, Alireza and Amir Nourbakhsh. 'Effect of Press Cycle Time and Resin Content on Physical and Mechanical Properties of Particleboard Panels Made From the Underutilized Low-Quality Raw Materials.' Industrial Crops and Products 28 (2008) pp. 225230)

Potasyum zengini

Yüksek enerjili bir yiyecek olmasının yanında hurmalar mineral zenginidir. Etkin mineral potasyumdur (648mg). Aynı zamanda fosfor, magnezyum, sodyum ve demir de içerir. Araştırmalar potasyum zengin bir beslenmenin farelerde mide ülserlerini yavaşlatabildiği ve önleyebildiğini gösterdi.

(Kaynaklar: Duke, James A. 'Phoenix dactylifera L.' 1983. Handbook of Energy Crops.
Elleuch, Mohamed et al. 'Date Flesh: Chemical Composition and Characteristics of the Dietary Fibre.' Food Chemistry 111 (2008) pp. 676682)

Ülsere Bire Bir

Bazı ülkelerde halk arasında mide ülserlerinin tedavisinde hurma kullanımı denenmiştir. 2005'te ilgili bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, hurma farelerde mide ülseri şiddetini azaltmıştır. Mide astarında hurmanın koruyucu bir görev yaptığı ve insanlarda da uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.

(Kaynak: Al-Qarawi, A. A. et al. 'The Ameliorative Effect of Dates (Phoenix dactylifera L.) on Ethanol-Induced Gastric Ulcer in Rats.' Journal of Ethnopharmacology. 98 (2005) pp. 313317)

İftar Sağlığı

Hurma iftarda çok yemenizi engelleyebilir. Kolay sindirilebilir şeker bakımından zengindir. Düşük kan şekeri oruçtan sonra hissettiğiniz açlığın nedenidir. Birkaç hurma yiyip ondan sonra yemeği Akşam namazını kılarsanız vücudunuz kan şekerini ayarlama fırsatı bulur. Böylece siz de açlık hissini bastırmak için tıka basa yemek zorunda kalmazsınız.

(Kaynak: Levene, Malcolm. 'Sugar: An Effective Pain Killer for Babies.' British Medical Journal. (1995) No. 6993. Volume 310)

Çekirdekleri bile faydalı

Hurmanın her tarafının faydalı olduğu ortaya çıktı. Bazı ülkelerde hurma çekirdekleri, protein, yağ, karbonhidrat, lif ve mineral zengin olduğu için çiftlik hayvanlarına yem olarak veriliyor. Bilim adamları hurma çekirdeği yağının yiyecek ve kozmetik de kullanılabileceğini bildiriyor. Yine de güvenliği açısından testlerin bitirilmesi gerekiyor.

(Kaynak: Besbe, Souhail et al. 'Date Seeds: Chemical Composition and Characteristic Profiles of the Lipid Fraction.' Food Chemistry 84 (2004) pp. 577584)

gıdahareketiBu haber 22,751 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,487 µs