Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Baş ve göz ağrılarına iyi geliyor

Baş ve göz ağrılarına iyi geliyor

Semiz otu, baş ve göz ağrılarına iyi gelir, siğilleri giderir. Onun öz suyu diğer kısımlarına oranla daha yararlıdır.

20 Mayıs 2009 10:34
font boyutu küçülsün büyüsün


SEMİZ OTU

İÇERİĞİ: Üçüncü derecede soğuk ve ikinci derecenin sonunda nemlidir.

YARARLARI: Onda kabız etkisi vardır ve kronik akıntıyı keser. Çok fazla besleyici özelliği yoktur. Safra söktürücü etkisi vardır.

GÜZELLİK: Vücutta oluşan siğillere, üzerleri kazınarak semiz otu sürülürse, yapısal özellikleri dolayısıyla siğilleri giderir.

ŞİŞLER: Sıcak şişlere ve kızarıklıklara dışarıdan sürülürse, bu şikayetler giderilir.

BAŞ ORGANLARI: Eğer semiz otu şarapla karıştırılıp, baş onunla yıkanırsa, baş derisindeki iltihaplı yumuşak şişlere iyi gelir; onları yok eder. Başın vurmaktan kaynaklanan ağrılarına iyi gelir.

GÖRME: Göz ağrılarına yararlıdır ve göz damlaları terkibine girer; fakat eğer fazla alınırsa, gözde perdelenmeye sebep olur.

SOLUNUM: Onun öz suyu, büzücü etkisi dolayısıyla kanamayı durdurur.

BESLENME: Mide iltihaplarına yararlıdır. Şurup halinde ve yakı şeklinde uygulanırsa, karaciğer iltihabına yararlıdır; safra kusmasını engeller ve şehveti azaltır.

DIŞARI ATAN ORGANLAR: Bağırsak yaralarında lavman yapmakta kullanılır ve safranın bu yolla atılmasını sağlar; böbrek ve mesane ağrılarına ve yaralarına iyi gelir; ekseriye cinsel arzuyu yok eder; Miskeveyh, onun cinsel arzuyu artırdığını zannetmiştir.

Bu doğruysa, ancak mizacı sıcak ve kuru kişilerde olabilir. O regli dindirir ve rahim yanmasını giderir; kanamalı basur memelerine yararlıdır. Onun öz suyu bağırsak akıntılarını keser. Semiz otu kavrulup yendiğinde, ishali keser.

bugün
Bu haber 5,632 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın