Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Prof. Saraçoğlu'ndan doğal egzama ilacı

Prof. Saraçoğlu'ndan doğal egzama ilacı

Ellerinizde ve ayaklarınızda egzama varsa eğer işte size doğal çözüm... Prıf. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'ndan bilgiler...

6 Mayıs 2009 10:48
font boyutu küçülsün büyüsün


Değerli okuyucu, Safranbolu'nun meşhur Ekşikara dutu, eşi benzeri olmayan bir nimettir. Ne acıdır ki, bu ağaçlarımız yok olmak üzredir.

Dikkat:Şeker hastalarının kan şekerini yükselteceğinden dolayı, beyaz dut kurusu kürünü uygulamamaları gerekir.

Taze beyaz dut ile beyaz dut kurusu arasında kimyasal yapısı bakımından şüphesiz önemli farklılıklar olacaktır. Yukarıda konuya girerken beyaz dutun dalından koparıldıktan kısa bir süre sonra tüketilmesinin çok daha faydalı olduğunu belirtmiştim. Çünkü beyaz dut toplandıktan birkaç saat sonra içeriğindeki bazı etkin kimyasal maddeler değişime uğruyor ve doğal antibiyotik gücünü önemli ölçüde yitiriyordu. Taze beyaz dut ile kurutulmuş beyaz dut arasında etki bakımından çok önemli farklılıklar vardır. Beyaz dut, kış ayları için yaz mevsiminin güneşi altında kurutulduğu zaman öylesine önemli bir değişikliğe uğruyor ki, egzamaya karşı adeta mucize etki gösteriyor.
 
Kanda iltihap
Anadolu’da beyaz dut ve yapraklarının bazı iltihaplı hastalıklara karşı kullanıldığı Osmanlı Döneminden beri bilinmektedir. Dutun yapraklarında kendine özgü doğal antibiyotik ve antiseptik özelliği olan etkin maddeler bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını aşağıdaki tabloda vermiş bulunuyorum. Şeker hastalarının derilerinde kapanmakta geciken yaralarına karşı taze dut yaprağından hazırlanmış ve ılık olarak uygulanacak dut yaprağı çayının pansumanı iyi bir destekleyicidir. 
 
taze dut yaprağında bulunan bazı etkin maddeler:
dihidroksichromon askorbik asit
albanin chlorojenik asit
asparajik asit sitrik asit
olinik asit guiakol


 
Eğer, kanda iltihap bulunmuş ise, aşağıda uygulama şeklini önermiş olduğum beyaz dut kurusu kürü, mükemmel bir destekleyicidir. Kanda yüksek olan CRP (chemical reactive protein) değerinin düşürülmesinde iyi bir yardımcıdır.
 
Egzama yaraları
Ellerinde egzaması olan ve yirmi-yirmibeş yıldır uygulamadığı tedavi kalmamış onlarca insan tanıdım. Bazıları öylesine zor durumdaydı ki, ellerinin sürekli çatladığından, kanadığından ve çektiği acıdan bahsediyordu. Ellerini iş yaparken kullanmak onlar için bir azap haline gelmiş… Özellikle ellerinde egzama yaraları olan bazı ev hanımlarının durumları o kadar kötüydü ki, ellerini suya değdiremez hale gelmişlerdi. Onlara beyaz dut kurusu kürünü önerdim. Uygulamaya başladıktan birkaç gün sonra egzama yaralarının kapandığını ve birkaç hafta sonra tamamen yok olduğunu ve ellerinin adeta pamuk olduğundan bahsediyorlardı. Ulusal televizyon kanalarında ilk defa açıkladığımda, programı izleyen onlarca bayandan birkaç hafta sonra telefon, e-mail ve faks aldım. Ve hala daha da almaya devam ediyorum. Birkaç kişi teşekkür etmek için ofisime kadar geldiler. Ellerini gösterdiklerinde, daha önceden egzama yaraları olduğuna inanmak mümkün değildi. Onların sevinci benim mutluluğumdur.
 
 
Değerli okuyucu, telefonla arayarak sevincini paylaşan bu insanlara buradan “Allah onlardan razı olsun” diyorum. Çünkü bana sizin için ne yapabiliriz hocam diye soruyorlar. Onlara cevabım hep aynıdır, “mademki çok sevinçlisiniz, lütfen sizde bir fakiri sevindiriniz”. Ben yaşamım boyunca hep böyle yapmışımdır. Ne zaman bir şeye sevinsem veya bir şeyi başarsam, aynı gün en hızlı bir şekilde bir fakiri, yetim fakir bir çocuğu, fakir dul bir kadını veya yaşlı fakir bir insanı sevindiririm. Zorda olanı sevindirmek, Allah’a borç vermektir. O, borcunu mutlaka ve en hızlı bir şekilde hikmetiyle geri ödeyendir. Yaptığınız veya yapacağınız bir iyiliği karşılık bekleme amacını güderek yapmayınız. Zorda olana yardım etmeyi vazife bilmek en doğrusudur. Allah’ın zorda olan kuluna yardım etmeyi şüphesiz ki Allah, bizden çok daha iyi bilir. Ancak, Allah “size verdiğim mallarınızın üzerinde haklar vardır” buyurmaktadır. İşte, Allah bizleri böyle imtihan ediyor. Zenginlik paylaşabilmektir. Paylaşmak berekettir.
 
Mikroplar sıcakta en hızlı bir şekilde çoğalırlar. Birkaç saat içerisinde sayılarını birkaç bin misline çıkarabilirler. Bu nedenle besinlerimizi buzdolabında koruma altına alırız. Soğukta mikropların üremesi yavaşlar. Yaz aylarında mikroplar, özellikle bakteriler hızlı bir şekilde sayılarını artırırlar. Yani, hızla çoğalırlar. Tabiatana, yaz mevsiminde her bölgede kendine özgü dengesi içerisinde mikroplara karşı etkili olan yöresel bitkiler ve bu bitkilerin meyvelerini veya da tohumlarını insanın hizmetine sunmaktadır. Bu alem, bitip tükenmez bir araştırma kaynağıdır.
 
Kür 1: Egzamaya karşı
Yarım litre kaynamakta olan suyun içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu atınız ve altı dakika hafif ateşte kaynatmaya devam ediniz. Altıncı dakikadan sonra ocaktan indiriniz, elinizi yakmayacak derecede sıcaklığa gelince egzamalı ellerinizi kabın içerisine koyunuz ve en az on dakika etki ettiriniz. Bir saat ellerinizi yıkamayınız. Bir saat sonra ellerinizi suyla durulayınız. Haftada üç kez bu uygulama tekrar edilir. Ellerinizi daldırdığınız kabın soğumamasına özen gösteriniz. Ellerinizi yakmayacak derecede (ılıktan sıcak) sıcak olmasına dikkat ediniz.
 
Eğer, egzamanız ayaklarınızda veya el bileklerinizde ise, kaşık veya kepçe yardımıyla egzamalı bölgenin üzerine on dakika boyunca dökünüz. Egzamalı bölgelerin üzerine dökerken, yakmayacak derecede ılıktan daha sıcak olmasına dikkat ediniz. Kabın ılımamasına dikkat ediniz. Gerekirse tekrar ısıtınız.

Prof. Dr.İbrahim Adnan Saraçoğlu
Bu haber 31,115 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (26)
 • Nuzella / 12 Ağustos 2012 23:28

  İse yaradi tavsiye ederim

  Ben bir kur yaptim onumuzdeki haftalarda da devam edecegim...egzama kasintilarim bir kurde tamamen gecti.beni cildirtacak kadar kasintilar rahatsiz ediyordu ama, tamamen gecmesi br mucize...inanamiyorum tum egzama hastalarina siddetle dut kurusu kurunu tavsiye ederim.bu hastalik yaklasik 10 senedir var bende yaz aylarinda dahada fazla oluyor kasintilar bu hastaliktan muzdarip olan herkese lutfen tavsiye edin.denemekte fayda var deyip denedim ve sonuc basarili :)
 • Nuzella / 10 Ağustos 2012 21:36

  Benim ayaklarimda var ve kasintisina artik dayanamiyorum. Bugun okudum yaziyi ve kure basladim umarim iyi gelir.....
 • harun karaduman / 28 Nisan 2012 22:54

  egzama

  merhaba hocam banim eşimin ellerinde eğzamavar bu kürü yaptıktan sonra nemlendirici kullana bilirmi cevamınızı bekliyoruz
 • SİTARE / 2 Ocak 2012 02:02

  DUT KÜRÜ EGZAMA

  benim de yüzümde egzama var.dut kürünü 3 kez uyguladım.epey hafifleme var.peşinden argan yağı sürüyorum.yüzüme küçük bir bez yardımıyla sürüyorum.hatta bazen bezi yüzümde bekletiyorum.Allah bu derdi çeken herkese şifalar versin
 • ilknur / 20 Aralık 2011 22:09

  işe yaradı

  bende yıllardır egzema hastalığı çekenlerdenim, yorumlara bakınca herkes dut kürüne başlayacağını yazmış ama sonucunu yazan bir kişi dışında kimse yok.ben 5-6 kür yaptım egzemalar küçüldü tamamen geçer mi bilmiyorum ama kaşıntılarımı aldı çok rahatladım, nemlendiriciyle birlikte kürü uygulamanızı tavsiye ediyorum ozaman daha çabuk sonuç veriyor sanki, eğer tamamen geçerse o zaman tekrar yazarım. ayrıca ben hamileyim ve bu kürün hamileler için de hiç bir zararı yok teşekkürler
 • METE KILIÇARSLAN / 28 Ekim 2011 21:52

  DUT KURUSU

  Bakalım ne olacak ?
 • tuba uz / 10 Mayıs 2011 10:01

  saç egzaması

  YA SAÇ DERİSİNDE İŞE YARAR MI NEDEN KİMSE BİR AÇIKLAMA YAPMIYOR KULLANAN VAR MI SAÇ DERİSİN İÇİN. ÇOK GÜZEL BİR BİLGİ PAYLAŞILIYOR AMA EGZAMA BİRTEK ELLERDE AYAKLARDA MI VAR SAÇ DERİSİ İÇİN FAYDALI MI LÜTFEN BİR BİLGİ VERİN.
 • Editör / 31 Ocak 2011 09:33

  Prof. İbrahim Adnan Saraçoğlu'na sorularınız için

  Değerli okuyucularımız,
  Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu'nun verdiği bilgileri referans vererek sitemizde yayınlıyoruz fakat bu sayfada sorulan sorular kendisine ulaşmayabilir. Kendi sitesi olan http://www.saracoglu.at/ kanalıyla kendisine ulaşmanız daha kolay olabilir.
  Saygılarımızla,
 • osman aygün / 27 Ocak 2011 13:21

  kulak egzaması

  hocam kolay gelsin kulakta oluşan egzama için yine bu formülü mü uygulamam gerekir yoksa başka bir öneriniz olabilir mi kulağımda ki egzama artık kronikleşmiş durumda yaklaşık 5 senedir bir çok tedavi denedim bi faydasını görmedim cevabınız için teşekkürler..
 • asi boran / 10 Temmuz 2010 18:42

  merhaba

  benimde ellerimde uzun zamandır egzama çıkıyordu başkasını bilmem ama dut kurusu bende işe yaramadı.. daha sonra ben ellerimi yıkamak için kullandığım sıvı sabunu değiştirdim ve şimdi ellerimde egzama oluşmuyo.. size kullandığınız sıvı sabunları değiştirip normal sabun kullanmanızı tavsiye ediyorum ayrıca banyo için duş jeli kullanyorsanız değiştirin ve normal sabun kullanın.. bunu uyguladığınızda aldığınız sonucu buraya yazarsanız sevinirim..
 • nail molla / 20 Nisan 2010 17:42

  faydası oldu

  dut kurusu küründen üçüncüsünü bu gün yaptım.hayret egzemalarımı bulamıyorum . Bilmiyorum geri gelirler mi . Devam edeceğim kürlere bir ilaç bu kadarmı iyi gelir kardeşim. Çok şükür her 3 kürden sonra yazacağım.sebebolanlara müteşekkirim.
 • nail molla / 16 Nisan 2010 16:11

  hayırlısı

  bendeniz emekli öğretmenim. 20 yıldan fazladır egzema ile nikahlıyım artık ayrılmak istiyorum.Ellerim her ikisi de ekzemalı . Bilhassa sabun ve şampuan benim egzemanın can düşmanları. Kortizonlu kremler biraz iyi geliyor ama geçici. Ayrıca deniz suyu da biraz iyi geliyor ama denizden de elimi çıkarmak zorundayım. Dut kürüne bu gün başlıyorum. Yorumlarımı samimiyetle yazacağım. Güvenim sonsuz ama hiç kimse yorum yazmamış. dikkatimi o çekti umarım iyileştikten sonra çektiklerimizi unutma huyumuzun sonucudur. Hadi hayırlısı
 • tuğba eryılmaz / 5 Nisan 2010 20:02

  yüzdeki egzama

  benimde senelerdir yüzümde egzamam cıkıyor,önerdiğiniz şey cok güzel acaba yüzümdeki egzamayada iyi gelirmi?
 • fahrettin.vatansever / 13 Mart 2010 12:49

  egzema.

  eleride.kaşıntı.vederidökülmeleri.oluyor.kendilindençatlıyor.deriatındanhafif.sujanmalaroluyorardındankşınıyor.buna.nasıtedaviuyguluyabiliriz
 • irfan / 24 Şubat 2010 22:17

  tamamlayıcı tıp

  Ben 38 yaşındayım 15-20 seneye yakın egzema tedavisi görüyorum.öncelikle baharatlı,acılı yemeklerden azami uzak durmalıyız.birde BEKLAZON adlı bir merhem kullanıyorum çok yararını görüyorum fiyatıda 2,5-3 tl arası.herkese acil şifalar dilerim.
 • mehtap özaynak / 20 Şubat 2010 19:50

  egzama

  benım 1 5 yasındakı kızımın ellerınde ,boynununaltında,yüzünde,dizlerinin arkasında var kızımada dut kaynatıp yapabılırmıyım.bende 20 kusur senedır ellerinden geciremedim kendıme uyguluycam ama kızımada uygulaya bılırmıyım
 • mehtap özaynak / 20 Şubat 2010 19:46

  egzama

  benım 1 5 yasındakı kızımın ellerınde ,boynununaltında,yüzünde,dizlerinin arkasında var kızımada dut kaynatıp yapabılırmıyım.
 • emre erdem / 5 Şubat 2010 19:18

  egzema

  egzemanın geçmesi için acı ekşi tuzlu salçalı ve çiğ domates yememem söylendi ne kadar doğru saygılar.
 • emre erdem / 5 Şubat 2010 19:13

  egzema

  hocam kürü uyguladıktan sonra nemlendirici kullanmamız gerekiyormu teşekkürler
 • marry / 1 Şubat 2010 19:57

  saç egzaması

  hocam saç egzamasına karşı önerebilceğiniz bir tedavi yöntemi kür varmı acaba bende kurtulmak istiyorum bu illettn artık..
 • gulsen koz / 31 Aralık 2009 00:47

  bende elerinden cok cekenlerdenim.Gercekten ozellikle ev hanimlari icin korumak cok zor ,ben yut disindayim ins.beyaz dut kurusu bulup deniycem bu kuru.Sifa Allahtan tabii.Hocamiza da tesekkurler ARO.Kuru kullanip sonra iyilesen kardeslerimiz de buraya yorum biraksalar ne guzel olur du,damdan duseni eniyi damdan dusen anlar misali...
 • dondu dirican / 5 Kasım 2009 09:01

  oğlum

  sayın hocam oğlım 12 yaşında ellerınde egzama var çok cılt dr na gittik verilen kremler etkili olmadı. hemen önerdiğiniz küre yenı başladık inşallah sonuç iyi olur...
 • AYTEN Ö / 22 Ekim 2009 20:06

  EGZEMA

  SAYIN SARAÇOĞLU,ben 21 yaşındayım ve 7 senedir egzemayla savaşıyorum,gitmediğim hastane kullanmadığım ilaç kalmadı.artık kafayı yiyicem 3 aydır hiç iyleşmedi,sürekli kanıyo ve elim gittikçe kötü oluyo.Kürü gördüm ve hemen deniycem sevinçten ağlamak üzereyim inşallah işe yarar.şimdiden ALLAH RAZI OLSUN TEŞŞEKÜRLER...
 • suna oban / 29 Temmuz 2009 11:53

  egzama

  Hocam 15 yaşımdan beri bu egzama illetinden kurtulamadım ve şuanda 28 yaşındayım bir ev hanımı olarak egzamalı parmaklarımla neler çektiğimi size anlatamam denemediğim ilaç losyon hap kalmadı.ŞİMDİ SİZİN ÖNERİNİZİ UYGULAMAK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM.Bu öneriniz için size çok teşekkür ederim.
 • ibrahim Güngör / 23 Temmuz 2009 08:20

  tedavi

  Hocam yaklaşık 12 yıldır akut ekzama var ellerimde içmedim ilaç, kullanmadığım pomat vede krem kalmadı, genelde ilk bahar aylarında çıkıp kış aylarında kaybolan bir rahatsızlık el parmaklarımın eklem yerlerinde kuruma, pullanma zamanla aşınma çatlam oluyor buda inasını psikolojini bozuyor umarım bu önerinizi uygulayo bu hastalıktan Allahın izniyle kurtulmuş olup size minnet duyacağım.
 • ismail tuna / 26 Mayıs 2009 15:13

  Allah sizden razı olsun hocam

  2 seneden beri bu hastalığı yaşayan ve psikolojisi iyice bozulmuş birisi olarak,hocamızın önerdiği bitkisel kürü en kısa zamanda uygulamaya başlıyacağım.

  Tedavi ,olumlu sonuç versin ya da vermesin , hocamın bana bu tedavi yöntemini sunmakla verdiği 'umut' için, ona sonsuz teşekkürlerimi buradan saygılarımla sunmak istiyorum.

  Allah sizin gibi değerli insanları başımızdan eksik etmesin...İyilik Güzellik'te arama yapın