Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Cuma gününün duası

Cuma gününün duası

Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat verme ya Rabbi!

16 Aralık 2011 09:04
font boyutu küçülsün büyüsün


Sahabe hayatı okumaya ne dersiniz?

Geçen gün bir dost meclisinde bir hocamız, "Maddi-manevi sıkıntı çeken bir insan sahabe-i kiramın hayatını okuduğu takdirde sıkıntılarından uzaklaşır" dedi. Gerçekten de öyle. Efendimizin yetiştirdiği sahabilerin hayatında bize ışık tutacak nice ibretler var. Denemeye ne dersiniz? Okumalarımızı Peygamberimize en yakın isimlerden başlayarak yapabiliriz.

BİR DUA

Bizi birbirimize düşürmek isteyenlere fırsat verme ya Rabbi!

Ya Rabbe'l-alemin! Her karışı şehit kanlarıyla sulanmış aziz vatanımızı yine bir takım şer güçler karıştırmak istiyor. Kan düşünen, kaos planlayan hainlerin planlarını boz ya Rabbi! Boz ki, onlar bu hain emellerine ulaşamasınlar. Millet olarak aramızdaki kardeşliği pekiştir. Bizi birbirimize sevdir ve milletimizin kaderiyle oynamak isteyen provokatörlere fırsat verme ya Rabbi!

ÖRNEK HAYATLAR

Eğer dileğiniz kabul edilseydi önce ne isterdiniz?

Halife Hz. Ömer bir mecliste hazır bulunanlara sordu:
- Eğer dileğiniz hemen kabul ediliverecek olsa ne dilerdiniz?
Birisi, "Benim falan vadi dolusu altınım olsun isterim. Onu harcayarak İslâm'a daha çok hizmet edeyim diye" dedi. Bir başkası, "Şu kadar sürüm (davar, koyun, keçi), mal ve mülküm olsun isterdim. Gerektikçe onları sarf ederek dine yararlı olayım diye" dedi. Herkes buna benzer şeyler söyledi. Bu defa meclistekiler, Hz. Ömer'e sordu:
- Ya Ömer peki sen ne dilerdin? Cevap verdi:
- Ben de Muaz, Salim, Ebû Ubeyde gibi Müslümanlar yetişsin isterdim. İslâm'a onlar vasıtasıyla hizmet edeyim diye.

GURURA KARŞI İLAÇ

Halife Hz. Ömer bir gün kırbasını (su tulumu, su kabı) sırtına yüklenmiş, Medine'nin en kalabalık sokaklarında dolaşıyordu. Babasının sırtında kırba ile dolaştığı oğlu Abdullah'ın da gözüne ilişti ve kendisine yetişip sordu:
- Baba sen ne yapıyorsun, koskoca halife sırtında kırba taşır mı, taşıtacak kimse mi bulamadın?
- Oğlum, bunu taşıtacak adam bulamadığım için veya başka bir mecburiyet dolayısıyla taşıyor değilim. Nefsime gurur gelir gibi oldu, kendimi beğenir gibi oldum, sırf onu küçültmek için bu yola başvurdum. 


Bu haber 943 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın