Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

100 rotada İstanbul

100 rotada İstanbul

'İstanbul'un 100 Rotası' gerek çevresi, gerek nüfusu, gerekse kültürel yapısıyla her an genişleyen ve değişen kent için rehber niteliğinden çok, okuyucuya belli bir zaman dilimi içinde kentin nerelerinin, nasıl gezileceğine dair alternatif sunuyor

4 Ekim 2011 09:48
font boyutu küçülsün büyüsün


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yayınlanan ve İstanbul'un tüm fiziki, sosyal ve kültürel varlığını belgeleyen 'İstanbul'un Yüzleri Serisi' şehrin bu zenginliğinin nasıl izleneceği konusunda alçak gönüllü bir yaklaşım olarak kaleme alınan 'İstanbul'un 100 Rotası' kitabıyla devam ediyor. Kitap dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen tarafından kaleme alındı. 'İstanbul'un 100 Rotası' gerek çevresi, gerek nüfusu, gerekse kültürel yapısıyla her an genişleyen ve değişen kent için rehber niteliğinden çok okuyucuya belli bir zaman dilimi içinde kentin nerelerinin, nasıl gezileceğine dair teklif sunuyor. Kültür A.Ş. Genel Müdürü Harun Maden'in Genel Yayın Yönetmenliği'nde hazırlanan kitap, gezilecek yerler üzerine verdiği özet bilgiler ve değişik fotoğrafçıların objektifinden yansıyan zengin fotoğraf kareleriyle başucu kitabı olmaya aday. Görselleri için usta bir fotoğrafçı ekibiyle çalışılan eserde genç fotoğrafçılar Engin Güneysu, Işık Kaya, Bahar Kaleli ve Hamdi Karadeniz'in de fotoğrafları bulunuyor. Ayrıca kültür mozaiği olan İstanbul'un bilgilerinin toparlanması için uzman bir ekiple çalışılmış. Hepsi yeni çekim olan fotoğraflar üzerinden adım adım İstanbul'u gezmek mümkün. Kitap, zamana göre rotalar, uzak İstanbul rotaları, yedi tepe rotası, kültür sanat rotaları, özel rotalar geleneksel çarşılar ve yiyecek içecek rotaları olmak üzere altı bölümden oluşuyor.

SULTANAHMET'TEN AĞVA'YA

Şehrin coğrafyasına göre belirlenen 100 rotada Sarayburnu çevresindeki kent çekirdeği, Haliç ve Beyoğlu ilk rota olarak belirlenmiş. 'İstanbul'un 100 Rotası' bir günlük, üç günlük, haftalık rotaların yanı sıra Haliç, Adalar ve uzak İstanbul, yedi tepe, kültür ve sanat, İstanbul'un renkleri ile İstanbul'un özel rotalarını sunuyor. Bir günlük rota Sultanahmet, Hipodrom, Sultan Ahmet Camii, Ayasofya, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı'nı kapsıyor. Sultanahmet Meydanı, tarihsel ismiyle At Meydanı İstanbul rotasının başlangıç yerini oluşturuyor. Sultanahmet Meydanı, barındırdığı Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultan Ahmet Camisi, Mozaik Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Hipodrom ile İstanbul'un en çok ziyaret edilen turistik mekanlarının başında geliyor. Sultanahmet Meydanı bir günlük rota kapsamında doyumsuz bir tarih yolculuğu yapmak isteyenleri bekliyor. Üç günlük rota Avrupa yakasında Eminönü İskelesi'nden başlayarak Dolmabahçe, Beşiktaş, Ortaköy, Kuruçeşme, Arnavutköy, Bebek, Rumeli Hisarı, Baltalimanı, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Tarabya, Kireçburnu, Büyükdere, Sarıyer, Rumeli Kavağı'nı, Anadolu yakasında Anadolu Kavağı, Beykoz, Paşabahçe, Çubuklu, Anadolu Hisarı, Kandilli, Vaniköy, Çengelköy, Beylerbeyi, Kuzguncuk, Üsküdar, Kız Kulesi'ni kapsıyor. Haftalık rota Avrupa yakasında Beyoğlu bölgesiyle Suriçi bölgesinde Galata Kulesi, İstiklal Caddesi, Pera Müzesi, Galata Mevlevihanesi, İstanbul Modern, Deniz Müzesi, Sabancı Müzesi'ni içeriyor.


Bu haber 292 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın