Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

İşte sağlığınız için faydalı balıklar

İşte sağlığınız için faydalı balıklar

Yeni yapılan araştırmada, daha fazla balık yemenin prostat kanserinden ölüm riskini azalttığı tespit edildi.

4 Kasım 2010 09:59
font boyutu küçülsün büyüsünFoxnews'te yer alan habere göre, McGill Üniversitesi'nde yeni yapılan araştırmada, daha fazla balık yemenin prostat kanserinden ölüm riskini azalttığı tespit edildi. Çok çeşitli sağlıklı deniz ürünü seçenekleri olduğunu söyleyen araştırmacılar, "Birçok balık yüksek oranda kolesterol içerse de, haftada 2 kez deniz ürünü yemenin kanınızdaki kolesterol seviyesi üzerinde olumsuz etkisi olmayacak. Bunun yerine, size değerli mineraller ve omega-3 yağ asitleri sağlayacaktır" dediler.

İşte sağlığınız için faydalı balıklar:

Sardalye: Besin değeri bakımından en zengin olan balık sardalyedir. Bol miktarda Omega-3 yağ asidi içeren balık, kolesterolü düzenlemeye ve düşürmeye yardım ediyor, kan sağlığını iyileştiriyor. Ayrıca, içindeki yağ asitleri beyin fonksiyonları ve hafıza için faydalıdır. Sonuç olarak tek porsiyonda bol miktarda kalsiyum, demir ve D vitamini alıyorsunuz. Sardalyede aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı ve fiziksel enerjiyi düzenleyen koenzim Q10 bulunuyor.

Uskumru: En iyi Omega-3 yağ asidi kaynağı olan uskumruda bol miktarda selenyum bulunuyor. Vücutta proteinle birlikte antioksidan enzimlerinin oluşmasında görev yapan selenyum bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ayrıca cıvaya maruz kalmaya karşı vücudu koruyor. Fakat, kral uskumrudan uzak durun. Çünkü bu büyük balıkta çok fazla cıva bulunuyor.

Tatlı su çipurası: Elde edilmesi, fiyatı ve damak tadından dolayı çok popüler olan tatlı su çipurası, çok az cıva içeriyor. Çünkü balık, çok çabuk büyüyor ve ömrü kısa. Sodyum ve doymuş yağ oranı ile kolesterolü düşük olan balık, kalp sağlığında, kan basıncında, beyin gelişiminde ve zihinsel fonksiyonlarda önemli rol oynayan ve belirli kanserlerin riskini azaltan omega-3 yağ asitleri içeriyor.

Mezgit: Yüksek seviyede magnezyum, B6 vitamini ve niasin içeren mezgit balığında diş ve kemik sağlığı için önemli olan fosfor da bulunuyor. Fosfor ayrıca yağda çözünebilen A, D, E ve K vitaminlerinin vücut tarafından kullanılabilmesine yardım ediyor. Mezgit, bifteğe karşı az kalorili bir alternatiftir
Bu haber 3,743 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (1)
  • hasan çelikbaş / 9 Ekim 2012 11:58

    balık faydası

    şimdi balık olsada yesekİyilik Güzellik'te arama yapın