Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Kakao yerine, ‘keçiboynuzu’ tozu!

Kakao yerine, ‘keçiboynuzu’ tozu!

Kakao kullandığınız her tarifte ‘keçiboynuzu”nu denemeye ne dersiniz? Keçiboynuzu tozunun hem doğal, hem de daha sağlıklı olduğunu biliyor musunuz?

15 Temmuz 2008 10:11
font boyutu küçülsün büyüsün


Doğal şeker ve renklendirici özelliğine sahip keçiboynuzu asırlarca tatlılarda kullanılmış. Yapay şeker ve kakao ortaya çıktıktan sonra rafa kalkan keçiboynuzu, doğal yaşamı tercih edenler tarafından artık eski günlerine geri dönüyor…

Kakao kullandığımız her yerde kakaonun yerini alabilecek olan keçiboynuzunun yaklaşık yüzde 80’i karbonhidrat ve bunun yarısı da doğal bir şeker formunda.

Keçiboynuzu protein, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, manganez, krom, bakır içeriyor.

Keçiboynuzu hem besleyici hem de vitamin ve mineral deposu!

Kakao’da ise, oksalitasit ve tanin dışında kafein, teobromin ve trofilin içerir ki bu maddeler kahve, çay ve kolalı içeceklerde de bulunuyor. Kafein kalp çarpıntısı, baş dönmesi, yorgunluk, ellerin titremesi gibi etkilerin dışında bazı insanlarda baş ağrısına ve gerginliğe neden olmaktadır. Kafein içeren maddelerin bazı kanser türleri ve kadınlarda görülen göğüs kistlerinin oluşumunda da etkisi bulunuyor.

Kakaonun acımsı tadı nedeniyle çikolatanın içine birçok kimyasal madde ve oldukça çok miktarda rafine şeker konur. Ayrıca kakaonun içindeki doymuş yağ oranı keçiboynuzunun tam 60 katıdır. Bu da keçiboynuzunu kakaodan çok daha yararlı bir besin maddesi yapıyor.

Evde öğütücünüz varsa keçiboynuzunu alıp, kendiniz öğütüp, un haline getirip, kakaoyu kullandığınız tüm tariflerde kullanabilirsiniz. Arzu ederseniz doğal ürün satan aktarlardan keçiboynuzu tozunu hazır alabilirsiniz.

Keçiboynuzu tozunu, kahve pişirir gibi pişirerek süt, bal veya pekmez ile sıcak içecek olarak tüketilebilir.

Not: Doğal ürün satan dükkanlardan bitkisel maddeleri öğütülmüş olarak alırken güvenilir bir yerden almaya, öğütüldüğü tarihi öğrenmeye, renginin, kokusunun tazeliğine dikkat etmenizi öneriyoruz.  

www.iyilikguzellik.com özel Nihal Doğan
Bu haber 20,312 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (3)
 • gurel_1483 / 7 Nisan 2012 21:29

  keçi boynuzu tozu

  keçi boynuzu tozunu sabah ve akşam olmak üzere iki çay kaşığı kullanmaya başladım. bitkiler hakkında deneyimli bir abim tavsiye etti. bir ay kullanmamı ve kansızlık sorunumun tamamen ortadan kalkacağını ve tüm vücuduna faydası olacak dedi. ayrıca bir arkadaşı keçi boynuzu tozu ile kanseri yenmiş. tavsiye ederim . bilgi güvenilir elden..
 • Yüksel / 20 Ocak 2011 16:13

  K.B.Tozunun akciğerle ilişkisi

  Aktarlardan alınabilen Keçiboynuzu tozunu kaşıkla yuttuktan sonra biraz su içmek gerekiyormuş.Bu şekilde içildiğinde Akciğerleri temizliyormuş bu konu hakkında bilgisi ve deneyi olan varsa yzarsa herkes için iyi olur.Her kese sağlıklı günler
 • kemalettin dağ / 18 Eylül 2010 20:29

  keçiboynuzu satın alma

  ben bu üründen satın almak istiyorum nasıl alıcam ve nerde satılıyor acabaİyilik Güzellik'te arama yapın