Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Herkes sirke içiyor, trend böyle’

‘Herkes sirke içiyor, trend böyle’

Türkiye'nin her köşesinden gelen yöresel ürünleri bulabileceğiniz bir site var: yoresel-urunler.com Herkesin aradığını bulabileceği çok geniş kapsamlı bir site bu.

15 Eylül 2009 14:20
font boyutu küçülsün büyüsün


Türkiye'nin her köşesinden gelen yöresel ürünleri bulabileceğiniz bir site var: yoresel-urunler.com Baharatlar, çay, kahve türleri, ballar, deniz ürünleri, et ürünleri, ezmeler, soslar, kurabiye ve börekler, kuvvet verici karışımlar, pekmezler tahinler, şifalı sular, şuruplar, turşular, unlar ve zeytinler gibi birçok başlık var... Herkesin aradığını bulabileceği çok geniş kapsamlı bir site bu.

Talat Saltuğ (46) aile işi olan şarapçılık için 13 sene önce İstanbul'dan Antalya'ya gitmiş. Antalya'da yerel ürünlerle daha çok karşılaşınca bir merak başlamış: "Buradaki ürünler bana farklı geldi. Güneydoğu'ya yakın olduğu için Adana ve Hatay gibi illerden gelen ürünler de var. Keçiboynuzu, turunç reçeli, harnup pekmezi gibi... Bunların çeşitleri dikkatimi çekti. Bu işe başlamadan önce iki sene alt yapı çalışması yaptım, 4 bine yakın ürün üzerinde çalıştım."

EN ÇOK DOĞU ANADOLU'DAN ÜRÜN VAR

Saltuğ'un internete ilgisi de bu sitenin gelişmesine katkıda bulunmuş. 2006'da yaptığı ilk siteyi kendi tasarlamış. Siteye ilgi artınca yetişemez olmuş ve profesyonel destekle 2007'nin Temmuz ayında site bugünkü tasarımına ulaşmış. Şu anda sistemi iki kişi idare ediyor.

Saltuğ sitede çok giden ürünlere ağırlık verdiklerini ve daha çok Doğu Anadolu'dan ürün topladıklarını söylüyor: "Elimizde 10 bin çeşit ürün var. Sadece peynir çeşitlerini bile düşünürseniz Türkiye'de 4 bin çeşit peynir var, her ilin ayrı pekmezi var. Sucuğun çeşitlerini de öğrendik. Mesela eskiden sadece Kayseri sucuğunu bilirdik ama Kastamonu sucuğu, Tokat sucuğu da müthişmiş."

ALIÇ SİRKESİ ÇOK SATIYOR

Sitenin her pazartesi güncellenen bir ürün sayacı var. O hafta satılan ürün toplamını gösteriyor. Bu aralar en çok satan ürün alıç sirkesi. Bolu ve Gökçeada'da yapılan sirkenin sağlığa faydaları duyuldukça daha çok satılır olmuş. İsmi duyuldukça satılan başka ürünler de hünnap sirkesi ve bıttım sabunu. Saltuğ "Herkes sirke içiyor, trend böyle" diyor. Ancak sağlık, organik ya da ekolojik ürün sitesi olmadıklarını da özellikle vurguluyorlar. Alıç sirkesini satma nedenleriyse Bolu'ya özel bir ürünü olması.

Yöresel ürünler sitesi, üreticilerden ürünleri alıp stoklayarak Türkiye'nin her yerine kargoyla göndererek çalışıyor. Büyük ölçüde hazır ürünleri alıp satıyorlar. Sadece bakliyat ürünlerini açık alarak kendi poşetleriyle satıyorlar; bir yandan da kendi markalarını yaratmak üzerine çalışıyorlar.

Saltuğ sitenin daha çok memleket değiştirenlere de hizmet ettiğini söylüyor: "Bize sipariş Edirne'den de, Kars'tan da gelebiliyor. Bildiği ürünleri arayıp bulamayanlar da bizden istiyor."

Site şimdilik yurtdışına ürün göndermiyor. Üyelik sistemiyle çalışıyor. Sitenin 1000'e yakın üyesi var, çoğu bireysel müşteri. Toplu alımlarıysa çoğunlukla İstanbul ve Antalya otelleri yapıyor. Kaya koruğu ve zeytinyağları otellerin istediği ürünlerden.

TELEFONU OLMAYAN YERDEN ÜRÜN GELİYOR

"Bazı ürünleri çok zahmetle getirtiyoruz. Örneğin Bolu'da bir köylü var, kızılcık tarhanası yapıyor. Kendisini postaneden telefonla çağırtarak getirtiyoruz. Antakya ve Ankara Beypazarı yöresel ürünler konusunda çok zengin. Trabzon'un çok ürünü var. Biz tanınmamış ürünleri seçiyoruz. Trabzon'dan kestane balı, yayla polenleri, Edirne'den şakşak helvası ilk aklıma gelenler" diyor Saltuğ.

KAPIYA TESLİM KARS KAZI

Kurutulmuş Kars kazı kasımda üretiliyor. Kış güneşinde kurutuluyor ve mayıs başına kadar satılıyor. Genelde haşlanıp suyuyla beraber fırına sürülerek yapılıyor ve yumuşak bir eti oluyor. Site bu ürünü İstanbul'da birkaç büyük lokantaya gönderiyor. Kars gecelerinde kullanıyor, suyundan bulgur pilavı yapılıyor.

Saltuğ şimdiye kadar 50 çeşit yerel gazoz bulmuş, daha da araştırıyor. Şu anda sitede Safranbolu Bağlar gazozu ve Denizli Can gazozu satılıyor. Ancak Türkiye çapında dağıtım ağı olan ürünler siteye konulmuyor. Siteye sipariş vermek için en az 30 YTL'lik ürün almak gerekiyor. 6-10 lira arasındaki kargo ücreti sipariş verenler tarafından ürün teslimi sırasında ödeniyor.

MEŞHUR SÜRMENE ÇAKISI

www.yoresel-urunler.com sitesinde yiyecek dışında pek çok ilginç ürün daha var. Değeri 1000 YTL'yi bulan Trabzon'un "Kazzaz" denilen altın işlemeleri de, sarıbaşlı Sürmene çakısı, Karadeniz zurnası, kemençe gibi müzik aletleri, mahalli kıyafetler, Rize'nin Düzköy bebeği bile satılıyor. Yakında yerel takım formaları da satılacak.

SİTEDE EN ÇOK SATANLAR

Trabzon kestane balı (450 gr) 22,5 YTL

Alıç sirkesi 11.9

Bıttım sabunu 21.8

Trabzon kestane balı (850 gr) 43,9

Afyonparmak sucuk 29.9

Tokat bez sucuğu 33.3

Orcik şekeri 8.9

Kömbe baharatı 11.9

Afyon kangal sucuk 27.9

Antakya nar ekşisi 9.7
 
Bu haber 3,490 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar (16)
 • fulya aka / 4 Mayıs 2011 13:25

  pis kolay paracılar

  Arkadaşlar bu kişi yasadaki açıktan faydalanıyor.Antalya Emniyetine bir çok şikayet gittiği halde birşey yapılabilmesi için savcılık kararı gerekiyor.Ben savcılığa verdim hatta karara itiraz da ettim masrafı üzerime kaldı.Bilişim suçları ihbar sitesine ihbarda bulunun.
 • Emre Önal / 25 Nisan 2011 13:13

  Ben de Mağdur Edildim

  Ödeme yapmış olmama rağmen 2 haftadır ben de siparişimi teslim alamadım. Suç duyurusu için izlememiz gereken yöntem nedir? Herhangi bir harç ödeniyor mu? Bu şahsın adına açılan mevduat hesapları halen aktif. Hesap hareketlerinden ne zaman şubeye ya da ilgili bankamatiğe ulaştığı saptanabilir. Ve anında yakalanır. Ben de şikayet edeceğim.
 • Cem Özşahin / 10 Ocak 2011 23:44

  Dolandırıcı

  Arkadaşlar aynı şey benim de başıma geldi. ortak hareket edebiliriz. cemozsahin@gmail.com adresim. bilgi alışverişi ve hukuki süreç hakkında dayanışma yapabiliriz.
 • Sevgi Serçe / 6 Aralık 2010 15:30

  Dolandırıcılar

  Arkadaşlar bu site açıldığından beri dolandırıyor bunların adamı mı var ki kapatılmıyor yakalanmıyor bu adam?Ben adliye camiasında biri olarak söke söke paramı alacağım sizde sakın peşini bırakmayın bıraksanızda zaten haram olup başına patlayacak.Ama hukuki olarak cezasını çeksin.Kimbilir kaç insanı dolandırıyor,beceremiyor diyecem siteyi niye açık bırakıyorsun yetişemiyorsan.Lütfen buradaki yorumlarıda internette gezinen tüketiciler görsün.Peşini bırakmayın yoksa daha çok insanı kandırır hukukla hakkınızı alın!
 • fulya aka / 21 Haziran 2010 09:59

  savcılığa sonuç alamazsanız temyize gidin!!

  Arkadaşlar lütfen tüm mağdurlar tıpkı benim yaptığım gibi, üşenmeyip savcılığa suç duyurusunda bulunun.Ne kadar çok suç duyurusu yapılırsa o kadar büyük ceza alır, hakkında kamu davası açılsın bırakın.Bizlerin problemi özürlü bir mal veya iadesi kabul görmeyen bir ürün değil; hiç gönderilmeyen ürünler ve yine hiçbir şekilde yapılmayan para iadeleri.Bunun adı da dolandırıcılık.Ben bu işin peşini bırakmayıp sonuna kadar uğraşacağım.
 • muzaffer sağlam / 8 Haziran 2010 17:01

  bu sita dolandırıcı

  BUNLAR SİTE KURMUŞ,BIRDE GOOGLE DA İLK ÇIKANLAR OLMASINI SAĞLAMIŞ KURDUKLARI AĞA DÜŞENLERİN PARALARINI SÖĞÜŞLÜYORLAR.BUNLARIN FOYASINI ORTAYA ÇIKARIP SİZ MAĞDURLARIN INTIKAMINI YAKINDA ALACAM MERAK ETMEYİN
 • Fulya Aka / 7 Mayıs 2010 09:10

  Arkadaşlar, ben yapılması gerekeni yaptım, gerekli bilgi ve evrakları ekleyip kendisi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulundum.Sizler de aynısını yapın.
 • A.I.M. / 6 Mayıs 2010 17:55

  DOLANDIRICI SİTE İHBARI

  8 ay önce bu şahsın sitesinden ürün satın alıp ödemesini verilen hesap nosuna aktardım.7 aydır ürün elime geçmedi.Bu sitede ne tel ne adres var.Bu şahsa ulaşamıyorsunuz.Tüketici heyetine bildirdim.Adres eksikliğinden şahsa ulaşılamadı.Bu adam ve ticari alışveriş sitesi dolandırıcı.DO-LAN-DI-RIL-MA-YIN!!!!!!
 • Fulya Aka / 30 Nisan 2010 20:14

  Lütfen gerekeni yapın

  İyi çalışmalar;
  www.yoresel-urunler.com adresli siteden 14/04/2010 tarihinde vermiş olduğum siparişim halen elime geçmediği gibi firma iletişim bilgilerinin yeralmadığını sonradan farkettim.Belki defalarca e-mail yoluyla siparişim hakkında bilgi istedim ancak herhangi bir bilgi gelmedi.Bu arada siparişimin tutarı olan 29,50TLyİ, verdikleri banka hesap numaralarından akbank şubesine havale yapmıştım.İnternette araştırdığımda ise iki üç senedir bu firma tarafından istismara uğramış birçok kimsenin şikayeti aynı doğrultuda.Para iadesi de yapılmıyor.Ürün de gönderilmiyor.İşin tuhaf yanı bu site halen yeni üyeleri dolandırmaya devam ediyor.Hadi benim ödediğim tutar cüzi ancak zararı çok büyük meblağlara ulaşan mağdurlar var.Site sahibi Ahmet Talat Saltuğ.Bu isimle vermiş olduğu hesap numaraları iş bankası, garanti bankası, akbank ve posta çeki hesabı...İnternet aracılığıyla ulaştığım Ahmet Talat Saltuğ'a ait bir telefon hattı var ama telefona cevap verilmiyor.(05383066392)
 • H.ERDİM / 15 Nisan 2010 16:55

  Benide dolandırdı

  Ben İmalatcı,toptancıyım,benden mal aldı iki üç sefer peşin ödeni.Daha sonra en son aldığı 05,01,2009 da malın parası 164 tl ödemedi.sitesindede benim ürünlerimin fotoraflarını hala yayınlıyormuş.Dolandırılan bir müşterisi beni arayarak uyardı.Bende savcılığa suç duyurusunda bulunaçağım.İzinsiz benim ürünlerimi yayınladığı ve aldığı malın parasını ödemediği için.Bizde internetten mal gönderiyoruz ama,öyle peşin para istemiyoruz.Mal teslim ettikten sonra müşteri havalesini kendi yapıyor.vvv.olivyag.com
 • Emel Özbek / 17 Mart 2010 12:27

  yöresel ürünler

  yöresel ürünlerden 12 şubat 2010 tarihinde internetten ezine koyun siparişi verdik. siparişimiz gelmedi.bugün 17 mart 2010 hala ses yok.dolandırıyorlar.insanları. bu site hala açık yetkililere sesleniyorum.suç duyurusu bu.bir çok insanın canı yanmış.nasıl kapatmıyorlar.bu siteyi.lütfen araştırmdan atlayın alışveriş yapmaya.
 • p.k / 25 Şubat 2010 10:10

  dolandırıcılar

  ben de maalesef bu siteden alışveriş yapanlardanım. ne ürünler geldi. ve ne de maillerime e cevap veren olmadı. ama kararlıyım savcılığa suç duyurusunda bulunucam.
 • D.E / 16 Şubat 2010 18:16

  DOLANDIRMAYA DEVAM EDİYORLAR

  BU SİTEDEN ALIŞVERİŞ YAPAN BAHTSIZLARDANIM DOLANDIRILDIM.VE GAZETELER DE BİLE BU SİTENİN REKLAMI VAR AMA ŞİKAYET SİTELERİNE BİR BAKIN KAÇ KİŞİYİ DOLANDIRMIŞLAR VE DOLANDIRMAYA DEVAM EDİYORLAR.BUNA KİM DUR DİYECEK
 • BETÜL KARTAL / 20 Ocak 2010 13:03

  DOLANDIRICILAR

  BU SİTEDEN ALIŞVERİŞ YAPTIM, AHMET TALAT SALTUĞ HESABINA HEMEN HAVALE ÇIKARDIM, FAKAT ÜRÜNLER GELMEDİ.
  YAZDIĞIM MESAJLARA CEVAP VERMEDİLER. BİLİNMEYEN NUMARALARDAN TELEFONLARINI BULDUM, DEFALARCA ARADIM, KİMSE AÇMADI. SAKIN BU SİTEDEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN, KESİNLİKLE DOLANDIRICILAR. HARAM OLSUN
 • CANAN HARPUT / 4 Aralık 2009 23:18

  BU SİTEDEN SAKIN ALISVERIS YAPMAYIN

  Eylul 2009 tarihinde yaptıgım alisverisin parasini hemen Ahmet Talat Saltug hesabina havale yaptim ve urunlerim gelmedi. ne e maillerime ne de telefonlarima cevap verdiler. bu site hala aktif ve herkesi dolandirmaya devam ediyor. sakin guvenmeyin . Ben kendisiyle ilgili suc duyurusunda bulunacagim . cunku yaptigi is dolandiricilik.
 • YASEMİN ATAŞ / 21 Eylül 2009 15:41

  YÖRESEL ÜRÜNLER SİTESİ

  yöreselürünler.com SİTESİNDEN KAPARİ ALDIM,KAN HASTASIYIM. PARANIN TÜMÜNÜ HAVALE ETTİĞİM HALDE ÜRÜNLERİN ÇOĞU EKSİK GELDİ.NE EKSİK ÜRÜNLER NE DE PARAM İADE EDİLDİ.DEFALARCA ARADIM,MAİL ATTIM AMA SONUÇ YOK. HALA 200 YTL BORÇLARI VAR BANA. HASTA İNSANLARI DOLANDIRIYORLAR. BU SİTEYE KİMSE GÜVENMESİN.REKLAMLARINDAKİ GİBİ DEĞİL İŞİN ASLI. SAĞLIK SORUNUMDAN DOLAYI UĞRAŞAMADIM YOKSA MAHKEMEYE VERECEKTİM, BELGELERİM ELİMDE. SAĞLIĞIMIN DÜZELMESİNİ BEKLİYORUM.BU NASIL BİR İŞ AHLAKI, SAĞLIK İÇİN ALDIĞINIZ ÜRÜNLERDE BİLE DOLANDIRILIYORSUNUZ. HAKKIMI ARICAM AMA. İNSANLAR BU SİTEDEN ALIŞ VERİŞ YAPARKEN DİKKATLİ OLSUNLAR. HASTALARI DOLANDIRIYORLAR ÇÜNKÜ.İyilik Güzellik'te arama yapın