Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Kaynaklar köyünün organik sofrası!

Kaynaklar köyünün organik sofrası!

Anadolu'nun adı duyulmamış nice güzel yeri var; İzmir'in Kaynaklar Köyü gibi. Kaynaklar, İzmir'in tatil beldesi ilçelerinden hayli uzak bir köşede.

4 Eylül 2009 13:14
font boyutu küçülsün büyüsün


Buca'ya bağlı köy, adını bir zamanlar gürül gürül akan kaynak sularından alıyor. Nif Dağı eteklerine kurulmuş, serin mi serin bu yer. Eğer bir gün sizin de yolunuz Kaynaklar'a düşerse, ya Papatya Kahvaltı Bahçesi, ya Konyalı Bacılar ya da Çitlenbik Gözleme Evi'nden herhangi birinin sofrası sizin için kaçınılmazdır. Sonrası ise artık köy meydanındaki asırlık çınarın altında oturup, şehrin gürültüsünden uzakta, köy ahalisi ile kahvenizi yudumlamanın vakti...

Papatya Kahvaltı Bahçesi, bir köy evinin bahçesine kurulmuş. Meyve ağaçları altındaki mekânda kahvaltıya, çiçek kokuları, civciv sesleri eşlik ediyor. Mustafa ve Ümit Tel tarafından işletilen kahvaltı bahçesinde masaya gelen her ürün ev yapımı. Ama şimdilik kahvaltı zevkini Ramazan sonrasına erteleyip iftarla yetinmek gerek.

Sarmalar, dolmalar, mantılar ve her türlü içli çörek ile gözleme yaptıklarını söyleyen Konyalı Bacılar Gözleme Evi'nin usta hanımları Sultan Tutum ve Seyhan Şevik, hepsinin 'bacılar mamulü' yani el yapımı olduğunu da ekliyor. Üç yıldır bu işi yapan gelin-görümce, "Zaten evde de yapıyorduk aynı işi. Yaptığımızdan para kazanalım istedik." diyor.

Köyde iftar yapılabilecek ikinci mekan Çitlenbik Gözleme Evi. Mukaddes-Şenol Dedeoğlu çifti tarafından sekiz yıldır işletiliyor. Mukaddes Hanım, "Yemeklerimiz her gün değişiyor. Patlıcan kebabından odun ateşinde patatesli köfteye, karnıyarıktan çeşit çeşit pilavlara kadar pek çok yemeğimiz var. Yayık ayran ise her daim mevcut." diyor.

Buradaki her şeyi gönül huzuru ile yiyebilirsiniz. Kahvaltınız bir köy evinin bahçesinde hazırlanmış, gözlemeniz tandırda, odun ateşinde pişmiş, domatesiniz de aşağıdaki tarladan toplanmıştır. Mütevazı mekânlar, her zaman güler yüzle karşılayan bu samimi insanlar, sizi alıp eski günlere götürecek. Ve yer minderinde bağdaş kurarak kahvaltı/iftar yapmanın zevkine varacaksınız.

Çitlenbik Gözleme Evi: Mekânda her çeşit içli çöreğin yanında, kahvaltı menüsü de yer alıyor. Ramazan için de her güne özel iftar menüleri mevcut. Tek gözleme 2.5, kahvaltı 7.5, iftar menüsü ise kişi başı 9 TL.

Konyalı Bacılar Gözleme Evi: Gelin-görümce Sultan ve Seyhan Hanım tarafından hazırlanan gözlemelerin fiyatı 2,5 TL. Kişi başı kahvaltı 8 TL. Çorba ve yemek çeşitleri güne göre değişiyor. Gözleme ve mantı ise her daim menünün baş köşesinde. (0531 681 62 74)

Papatya Kahvaltı Bahçesi: Domatesinden biberine, reçeline, balına, kaymağına kadar her şeyiyle organik köy kahvaltı menüsü var. Kahvaltınızı yaparken, bir tavuk arkasında civcivleri ile yanınızdan geçince, yediğiniz tereyağında sucuklu yumurta ile göz göze geliyorsunuz. Kahvaltının kişi başı fiyatları 7 ile 10 TL arasında değişiyor. (0212 428 24 00)

30 metrelik tarihî çınar

Kaynaklar'da köy meydanında asırlık bir çınar var. Yıllar önce bir Yunan bilim adamı çınarın yaşını 4500 olarak ölçmüş. Köylüler ağacın 2000 yaşında olduğuna inandıklarından pek abartılı bulmuşlar. Son noktayı ise 1994'te Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu koymuş. Yapılan incelemelerde ağacın 980 yaşında, 30 metre boyunda, 4 metre çap ve 15 metre çevre genişliğinde olduğu tespit edilmiş. Asırlık çınar o gün bugündür 'anıt ağacı' olarak tescilli. 

zaman 
Bu haber 5,682 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın