Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Doğal güneş gözlüğü: Ispanak

Doğal güneş gözlüğü: Ispanak

İlerleyen yaşa bağlı olarak görme kaybı yaşanabilir. Vitamin deposu olan ıspanak ise katarakt riskini önemli oranda azaltır. Doğal güneş gözlüğü etkisi yapar...

9 Kasım 2015 11:44
font boyutu küçülsün büyüsün


Yaşımız ilerledikçe birçok organ işlevini kaybetmeye başlar. Bu organların başında ise göz gelir. A vitamininin yeterli miktarda tüketilmesi göz sağlığını korur. Balık yağı, karaciğer, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, fıstık, ceviz ve domates gibi besinler, A vitaminini deposu besinlerin başında gelir. İşte göz sağlığını koşuşan besinler:

Havuç: İçindeki beta-karoten (A vitamini), gözün retina (sinir) tabakasında ışığı algılayan hücreler için gereklidir. Havuç, A vitamini sayesinde görme kaybını yüzde 50 oranında azaltır.

Portakal: C vitamini deposu portakal, göz kuruluğunu önler.

Patates: A vitamini açısından zengin bir besin olan patates, katarakt riskini azaltır. Görme kaybını önemli oranda önler.

Somon: Retina ve gözün dış bölümünde bulunan önemli bir yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit, göz sağlığını korur. Bu asit, daha maltepe escort çok somon, uskumru, sardalye gibi balıklarda bulunur.

Biber: C vitamini açısından zengindir. Diyabet hastalarının gözlerini korumak için düzenli olarak C vitamini almaları gerekir.

Ispanak: İçerdiği doğal antibiyotikler ile görme bozukluklarına karşı etkilidir. Aynı zamanda yaşla birlikte ortaya çıkan katarakta karşı korurken, doğal güneş gözlüğü olarak güneşten gelen zararlı mavi dalgaları da filtreler.

Brokoli: Görmemizi iyileştiren lutein ve betakaroten bakımından çok yararlıdır.

Yumurta: E vitamini ve Omega-3 kaynağı olan yumurta gözler için çok önemli olan lutein bakımından zengindir.

Kaynak: Takvim
Bu haber 2,481 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın