Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle

Gıda güvenliğimiz tehlikede!

Gıda güvenliğimiz tehlikede!

Şirketler en büyük arzularını gerçekleştirmek üzere!

20 Ekim 2015 15:43
font boyutu küçülsün büyüsün


ABD ile Avrupa Birliği arasında kamuoyuna kapalı olarak sürdürülen Transatlantik Ticaret ve Yatırım Anlaşması (TTIP) görüşmeleri ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. İngiltere menşeili Küresel Adalet Şimdi adlı sivil toplum kuruluşunun hazırladığı rapora göre anlaşma, devletlerin belirlediği gıda güvenliği ile ilgili düzenlemeleri, gıda üreten şirketlerin lehine "hafifletmeyi" amaçlıyor.

Raporu hazırlayan Alex Scrivener'in sözleriyle "büyük şirketler", vatandaşların sahip oldukları gıda güvenliği ile ilgili hakları, karlarını arttırmanın önünde engel olarak görmekteler ve şimdi ellerine bu anlaşma ile geçen "fırsatı değerlendirip", halk sağlığı lehine olan düzenlemelerden tamamen kurtulma peşindeler. "TTIP gerçekte ticaret ile alakalı değil. Şirketlerin, işleyişlerini düzenleyen kuralların tekrar yazılması ile ilgilidir."

Anlaşma henüz nihai şeklini almadıysa da, gıda üreticilerinin tuttuğu lobiciler, AB tarafını yoğun baskı altına almış durumdalar. İstedikleri şey ise, ABD'ye kıyasla daha sert olan AB gıda güvenliği standarlarının düşürülmesi. Örneğin Avrupa'da hormonlu sığır eti yasakken, ABD'de serbest. Aynı şekilde bir çok tarımda kullanılan zehirler (ilaç adı altında) Amerika'da serbest iken, Avrupa'da kullanılması ve ithali kesinlikle yasak.

TTIP ile ilgili görüşmeler her ne kadar gizli de olsa, basına sıza bilgiler ışığında görüldüğü kadarıyla, ulus-devletlerin hakimiyetindeki çeşitli hukuki alanlar, çokuluslu şirketlerin arzusu yönünde zayıflatılmak, hatta mümkünse kaldırılmak isteniyor. Küresel sermayenin daha rahat akışını sağlamak ve özellikle Çin'de yoğunlaşan üretim sektörünü tekrar gelişmiş ülkelere çekebilmek bahanesiyle, devlet güvencesindeki işçi haklarının azaltılacağı söyleniyor. Yani şirketlerin, devletler karşısında güçlenmesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz hafta Berlin'de 250.000 kişi sürdürülen görüşmeleri protesto etmiş, bunun yanında Avrupa Komisyonu'nun görüşmeleri derhal bırakması için 3 milyon imza toplanmıştı.

www.iyibilgi.com özel 


Bu haber 1,573 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın