Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
En Güzel Tarifler

En Güzel Tarifler

22 Kasım 2015
font boyutu küçülsün büyüsün


Kuşburnu şerbeti, kuşburnu çayı


Pazarlarda taze kuşburnu satılıyor bugünlerde. Rengi sarı turuncu olanlardan ziyade, daha koyu renkli, kırmızıya bakan kuşburnu alarak başlayalım işe. Dağlık tepelik bir yere giderseniz ve canınızı yakacak derecede acıtan dikenlerine katlanabilirseniz kendiniz de toplayabilirsiniz.

Bu aldığınız kuşburnunu isterseniz kışın çay yapmak üzere kurutun, isterseniz şerbetini, marmeladını yapın.

Ben bu sene Erzincanlı Gönül teyzemin yaptığı gibi, kuşburnu şerbeti hazırladım.

Biraz zahmetli bir iş ama bence değer.

Kuşburnunun çürük veya kurtlu olanlarını ayıklayın. Renginden kokusundan bunlar kendini zaten belli eder. Yıkayıp süzün. Sap ve uç kısımlarını bıçakla kesip atın. Çekirdeklerinin etrafındaki ince tüyleri elinize batar, aklınızda olsun. Biraz suyla kuşburnunu yumuşayana kadar haşlayın. Bir gece haşlama suyunda bekletin. Ertesi gün kevgirden geçirin, kevgirde kalan posayı biraz suyla kaynatıp tekrar kevgirden geçirin. Elde ettiğiniz kuşburnu suyunu bir kez de tülbentten geçirin. Daha sonra birkaç taşım kaynatın. Üstüne biriken köpgü kevgirle sık sık alıp atın. Dilerseniz tatlandırarak tekrar kaynatın. Sıcak sıcak kavanozlara koyun, kapağını kapatın. Kavanozu ters çevirerek soğumasını bekleyin. Daha sonra serin bir yerde kullanacağınız zamana kadar saklayın. İsterseniz yaptığınız gün, soğuttuktan sonra için.

Bir böreğin yanında içilince tadına doyum olmuyor. Doğu’da bu şerbet ile kuru yufka ıslatılıyor, tatlı olarak yeniyor.

Kevgirden ve tülbentten geçmiş kuşburnu püresini az su ile kaynatıp en son şekerini ilave ederek kuşburnu marmeladı da hazırlayabilirsiniz.

Kuşburnu çayı yapmak için taze veya kurutulmuş bir avuç kuşburnunu yıkayıp süzün. 4-5 su bardağı temiz su ile ateşe koyun. Kısık ateşte, meyve özünü suya verinceye kadar üstü kapalı olarak kaynatın. Üstüne biriken köpük veya kefi alıp atın, tüyleri burada birikmiş olur.  Kuşburnu çayının rengi pembe olmaz, poşette satılan boyalı çaylara bakmayın. Kaynattıkça koyu portakal rengini alır. ince tel süzgeçten süzerek sıcık sıcak için.

www.iyilikguzellik.com özel Arzu Aygen

 

 
Bu yazı 12,818 defa okundu.

yorumlayorum ekle
Yorumlar (1)
  • Suna aydın / 6 Mart 2010 00:17

    Kusburnu cayı

    Ben su an çok hastayim hemen yapicam umarım etkili olur saygılarİyilik Güzellik'te arama yapın