Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
Kanserden Korunma

Kanserden Korunma

25 Ağustos 2014
font boyutu küçülsün büyüsün


Kansere karşı böğürtlen yiyin


Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, böğürtlenin organik asit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin olduğunu, kansere karşı vücudu koruyucu etkisi bulunması nedeniyle bolca tüketilmesini tavsiye etti.

Laboratuvar ortamında yapılan bilimsel çalışmalarda böğürtlen meyvesinin birçok faydasının keşfedildiğini vurgulayan Prof. Dr. Turan Karadeniz, "Böğürtlen ve yaprağında bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirip, kansere karşı vücudu koruyucu etkisi bulunuyor" dedi.

Her derde deva

Böğürtlen ve yaprağı bademciklerdeki, ağızdaki, dildeki ve diş etlerindeki iltihapları iyileştirdiğini belirten Karadeniz,  "Yüksek tansiyonun düşmesinde de yardımcı. Göz rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Yine yaprağı yanıklara ve basura iyi gelir. Böğürtlenin taze yapraklarının lapasını yaparak rahatsız bölgeye uygulanarak tedavi edilir. Kökünün kaynatılıp suyu içilirse kan şekerini düşürür. Organik asitler, mineraller ve vitaminler açısından zengin böğürtlenin yetiştiriciliği basit" diye konuştu.
Bu yazı 5,193 defa okundu.

yorumlayorum ekle
Yorumlar


  henüz yorum yok
İyilik Güzellik'te arama yapın